Jesteś tutaj: HomePoradnik wagowyKlasy dokładności wzorców masy

Funkcje wag elektronicznych

Wyjaśnienie podstawowych funkcji wag.

Najczęściej spotykane funkcje w wagach elektronicznych

Zerowanie

gdy pomost wagowy jest pusty a wskaźnik wagowy nie pokazuje zera zerowanie pozwala na manualne określenie punktu zerowego. Funkcja standardowa dostępna już praktycznie w każdej nowej wadze elektronicznej.

Tarowanie

pozwala na ważenie elementów w pojemnikach poprzez wcześniejsze wytarowanie jego masy. Funkcja przydatna także gdy stosujemy dodatkowe uchwyty np. podczas ważenia wagą hakową gdyż pozwala odjąć ich masę od wskazań wagi. Funkcja standardowa dostępna już praktycznie w każdej nowej wadze elektronicznej.

Niektóre wagi pozwalają dodatkowo na:

  • wprowadzanie manualne wartości tary
  • blokowanie wartości tary

HOLD

funkcja blokowania wyświetlanej wartości na wyświetlaczu.

PEAK

funkcja zapamiętania wartości maksymalnej pomiaru i wskazania jej na wyświetlaczu.

Sumowanie ważeń

sumowanie pomiarów poprzez dodanie ich do pamięci. Ilość pomiarów jakie może zapamietać wskaźnik zależy od pojemności pamięci i zazwyczaj wynosi min. 200. W każdej chwili można wyświetlić ilość pomiarów oraz sumę masy zważonej.

Liczenie sztuk

funkcja bardzo przydatna do liczenia sztuk drobnych elementów: monety, śruby, nakrętki itp. Działa na zasadzie zważenia próbki o określonej ilości danego elementu (np. 10, 20, 50, 100 i więcej) - im większa próbka oraz rodzielczość wagi tym liczenie jest bardziej precyzyjne. Zaleca się dopasowanie rozdzielczości wagi aby była przynajmniej równa z masą 1 ważonego elementu.

Ważenie kontrolne

funkcja pomocna przy kontroli masy działająca na zasadzie ustawienia progów kontrolnych lub odchyłki od założonej wartości wzorcowej. Wskaźnik wagowy sygnalizuje wskazaniami, kontrolkami i/lub sygnalizacją dźwiękową na dwa sposoby: gdy wskazanie mieści się w założonej tolerancji lub gdy nie spełnie jej założeń.

Ważenie procentowe

wskaźnik wagowy pokazuje zamiast masy procentową odchyłkę od założonej masy wzorcowej. Funkcja może taże służyć jako funkcja kontrolna.

© Elektroniczne Wagi Przemysłowe Sp. z o.o. Sp. K.

Baner dotacja unijna